Дефіцит лідера: як зосередити увагу?
21 Лютого, 2022Стрес — це ворог концентрації
Найдорожчий ресурс лідера — це зосереджена увага. Коли спрямовуємо увагу на конкретне завдання, то з мінімальними витратами часу досягаємо максимального ефекту, але якщо не вдається зосередитись на роботі, то й цілої доби мало.
Ключ до концентрації уваги лежить у галузі управління емоціями, пише викладач Стенфордської бізнес-школи Ед Батіста у своїй колонці на HBR.
Як навчитися керувати увагою?
Медитація, ведення щоденника, відпочинок на природі, регулярні заняття спортом і гарний сон зміцнюють увагу, допомагають позбутися відволікаючих факторів і керувати емоціями ефективно. Одна година на тиждень на природі, короткі нотатки у щоденнику вечорами помітно покращують самопочуття.
Увага ефемерна, наша здатність зосередитись дуже обмежена. Відволікаючі фактори можуть підірвати найефективніше керівництво, тому слід уникати будь-яких «витоків» уваги. «Усі ці функції наших телефонів та інших гаджетів — пищати, блимати, гудіти, виблискувати червоними цифрами — розраховані на привернення уваги та посилення почуття терміновості. Але чи справді ці повідомлення невідкладні? Аж ніяк. Тож вимкніть телефони і все інше», — пише Ед Батіста.
Вимкніть телефони та все, що відволікає увагу своїми звуковими або світловими сигналами під час важливої роботи.
Складна робота вимагає повної зосередженості. У дуже важливих справах багатозадачність призводить до неефективності.
Продуктивний управлінець розуміє, що всі прохання він задовольнити точно не зможе, чимало з них доведеться ігнорувати. А от вільний час для відновлення внутрішніх ресурсів потрібний, тому його краще запланувати.
Що ж робити в ці вільні години? Відволіктися від роботи. Найефективніший шлях до продуктивності лежить через неробство, докладніше про це читайте. Спостереження за птахами за вікнами дасть мозку можливість перезавантажитися й подивитися на робочі проблеми під іншим кутом.
Дуже корисною для мозку буде перерва на прогулянку, фізичні вправи чи медитацію. Але, якщо часу на фізичні вправи або прогулянку – нємає, то ось хороша новина: з вправами або без них, чашка міцної кави покращує пам’ять, час реакції та уважність – правда, на досить короткий час.
Якщо поєднати всі дослідження, присвячені людській здатності зосереджуватися, можна зробити один загальний висновок: стрес — це ворог концентрації. Якщо не виходить його уникнути, потрібно давати собі можливість відновити внутрішні ресурси.
Тому зосередженість протягом тривалого часу допоможуть зберегти часті перерви, йдеться в дослідженні Джо Дегутіса та Майка Естермена з Бостонської лабораторії вивчення уваги та навчання (штат Массачусетс, США), пише BBC.
Експериментально вони виявили, що найуспішніша стратегія для збереження концентрації — трохи попрацювати, а потім зробити коротку перерву. Ті, хто намагався залишатися зосередженим постійно, зрештою робили більше помилок.
Схожих висновків у своєму дослідженні дійшов Крістіан Оліверс з Амстердамського вільного університету: резерв уваги людей не вичерпується дещо довше, якщо просити їх час від часу відволікатися і думати про щось інше замість постійної концентрації на справі.