Лідія Пащук: що таке лідерство ?
10 Листопада, 2021І що почитати на цю тему
Лідер — це той, хто веде. «Той, у кого є послідовники», — пише президент фонду Василя Хмельницького K.FUND, керівник Школи малого і середнього підприємництва Лідія Пащук у своїй книзі «Українська мрія. Я — підприємець!».
Лідер-підприємець веде команду до мрії та до цілей, заради яких він створював бізнес.
Тому одна з головних функцій лідера — це візіонерство. Тобто здатність бачити майбутнє, створювати його у своїх мріях, «заражати» та заряджати своїм баченням інших.
Побутує стереотип, що лідер — це обов’язково харизматична людина, яка може сказати з великою трибуни щось таке, що підніме тисячі людей. Це не обов’язково так. Зараз з’явився навіть термін «тихе лідерство». Це про таку рису лідера, як скромність. Таких лідерів інколи з першого погляду не видно в команді, вони не можуть яскраво говорити, але люди на ними йдуть. Чому? Тому що лідер віддає, а не забирає. Віддає людям та справі свою енергію, знання, мрію, час, емоції.
Тому, окрім візіонерства, головними функціями лідера є такі:
- об’єднання команди;
- навчання співробітників;
- пошук нових ідей.
Що почитати?
Джим Коллінз, «Від хорошого до величного»
Це культова бізнес-книга, яка вже багато років є надзвичайно популярною серед керівників бізнесу та менеджерів. Автор дослідив десятки успішних компаній, сотні менеджерів і тисячі наукових статей, ретельно вишукуючи знання про те, як створити великий бізнес і стати надзвичайно успішним керівником. Лідія Пащук рекомендує звернути особливу увагу на п’яту главу — про лідерів. Коллінз вважає, що однією з найважливіших причин успішності компаній є талант її керівника. Він виділяє п’ять основних типів керівників, поділяючи їх за рівнями.
- 1 рівень — високопрофесійний співробітник, який активно використовує свої здібності, знання, досвід і вміння.
- 2 рівень — цінний член команди, який робить у досягнення цілей свій внесок і ефективно взаємодіє з іншими членами команди.
- 3 рівень — компетентний менеджер, який вміє організовувати людей і раціонально розподіляє ресурси.
- 4 рівень — ефективний керівник, здатний сформувати бачення майбутнього і домогтися того, щоб компанія просувалася по наміченому шляху.
- 5 рівень — здатний досягти виняткових результатів і має видатні особистісні риси.
Кожен наступний рівень керівника включає риси всіх попередніх рівнів.
Характерною рисою керівників 5-го рівня є те, що головне в їхньому житті — це успіх компаній, і лише потім прагнення до власного благополуччя та слави.
Джон Кінг, Дейв Логан, Хелі Фішер-Райт, «Лідер та плем’я»
Ця книга — результат десятирічних польових досліджень за участю 24 тисяч людей з двох дюжин організацій. Автори з’ясували, чим саме відрізняються посередні, «примітивні» корпоративні «племена» від «племен» з високорозвиненою культурою. Вони виявили, що культура «племен» розвивається поетапно, переходячи з одного рівня до іншого — від руйнівної агресивності й егоцентричності до командної творчості.
Книга дає відповіді на ще кілька цікавих запитань. Чому видатні лідери нерідко зазнають поразки, потрапляючи в нове середовище? Чому посередні лідери часом здаються кращими, ніж вони є насправді? Чому класні стратегії частіше провалюються, ніж спрацьовують?