Як «спровокувати» натхнення?
20 Жовтня, 2021Осяяння пов’язане з накопиченням міжнейронних зв’язків у певних ділянках мозку.
Натхнення прямо пов’язане з утворенням нових нейронних зв’язків у мозку (нейропластичністю). Хороша новина в тому, що нейропластичність властива не лише дитячому, а й дорослому мозку. І її можна тренувати. Для цього є три способи.
- Читайте. З дитинства нас переконують, що читання приносить користь. І це справді так. У своїй книзі «The Brain Sell: When Science Meets Shopping» нейрофізіолог Девід Льюіс описує дослідження різних методів позбавлення стресу. Він з’ясував, що лише шість хвилин читання допомагають розслабити м’язи й нормалізувати частоту серцевих скорочень. За ефективністю протидії стресу читання випередило такі способи, як прослуховування музики, пиття чаю та прогулянки. Окрім цього, читання допомагає запобігти деменції та сприяє утворенню нових нервових зв’язків, що покращує пластичність мозку.
- Грайте у відеоігри. Це може здатися дивним, але деякі дослідники зазначають, що певні відеоігри можуть збільшувати кількість сірої речовини, розвивати фантазію та стимулювати творчі процеси.
- Займайтеся спортом. Вчені виявили, що навіть прості фізичні вправи покращують нейропластичність у певних структурах мозку.
А як же «спровокувати» натхнення?
Психологи радять просту, але не для всіх очевидну річ: для натхнення робіть хоч щось. Найгірший ґрунт для появи блискавичних ідей – відсутність інформації. Тому спершу отримайте якомога більше даних за вашою темою. Не відкидайте одразу погані ідеї: вони також знадобляться мозку як основа для мислення в потрібному напрямку.
- Зробіть процес записування ідей якомога простішим. Коли натхнення нарешті прийде, буде прикро, якщо під рукою не буде ручки або доведеться довго шукати «нотатник» серед безлічі мобільних додатків. Зробіть так, щоб можливість записувати ідеї була й тоді, коли ви в ліжку чи в транспорті.
- Дозволяйте собі трохи побайдикувати. Активний спосіб життя може змусити вас відчувати провину за моменти лінощів. Але творчий процес вимагає обдумування, а не силування. Тому давайте собі час на відновлення.
- Діліться власними ідеями. Навіть якщо відгуки інших вам не знадобляться в майбутньому, чужі думки можуть наштовхнути вас на вирішення завдання або вдосконалення власної ідеї.
- Економіст і консультант з менеджменту Керолін Вебб у своїй книзі «Живи на всі сто» розповідає ще кілька секретів, які допоможуть «зловити» натхнення. Вона пропонує скористатися методом фіксації установок. «Якщо одного разу, сидячи на підвіконні, вам вдалося дуже плідно попрацювати, то система нейронних зв’язків «підвіконня» відтоді може бути пов’язана із системою «продуктивна та зосереджена поведінка». Тому кожного разу на підвіконні у вас може виникати прилив енергії та бажання працювати», – пояснює авторка.
- Коли ви в глухому куті, а робота вимагає креативності, Вебб радить спробувати пошукати кардинально протилежний підхід до вирішення проблеми. Допоможе й коротке переключення уваги з одного завдання на інше. Зміна фокусу дасть час мозку підсвідомо опрацювати нові дані перед тим, як ви повернетеся до головного питання.
- Допомагає також метод «гумове каченя» – пояснення проблеми тому, хто з нею не знайомий.