Як повернути душевну рівновагу
9 Квітня, 2021Розум змінює наше тіло. Коли людина щаслива, у неї на обличчі з’являється усмішка, коли почувається самотньою, то «обіймає» себе руками, коли не впевнена в собі ― опускає голову вниз. Усе це невербаліка, зчитуючі яку, можна зробити багато висновків про співрозмовника.
Соціальний психолог Емі Кадді спільно з професором Колумбійського університету Даною Карні поставили собі запитання: «А чи може тіло змінити розум?» Вони вирішили з’ясувати, чи впливає мова тіла на нашу думку про себе. Результатами дослідження Кадді поділилася на Міжнародній конференції TED.
«У чому відмінність між сильними і слабкими? Впливові люди більш агресивні, впевнені й оптимістичні. Вони більше ризикують і схильні думати абстрактно, ― каже психолог. ― Між сильними і слабкими людьми є також фізіологічні відмінності в двох основних гормонах: тестостероні ― гормоні лідерства, і кортизолі ― гормоні стресу. У сильних і ефективних лідерів ― високий рівень тестостерону і низький рівень кортизолу».
Щоб відслідкувати, як невербаліка впливає на настрій людини, Кадді й Карні провели невеликий експеримент. Вони попросили людей впродовж двох хвилин перебувати в сильних (руки в сторони, голову вище) або слабких (зіщулитися, дивитися в підлогу) позах. Після цього учасники відповідали на запитання стосовно впевненості в собі та здавали зразок слини, щоб можна було порівняти рівень тестостерону й кортизолу до і після експерименту.
Ось що з цього вийшло:
- Близько 86% людей, що перебували в сильній позі, виявляли бажання ризикувати й натомість 60% тих, хто були в слабкій позі, захотіли це робити.
- У людей сильних поз рівень тестостерону підвищується на 20%, а у людей слабких поз він знижується на 10%.
- У людей сильних поз рівень кортизолу знижується на 25%, а у людей слабких поз він підвищується на 15%.
«Маленькі хитрощі можуть привести до великих змін. Перед наступною стресовою ситуацією станьте в сильну позу на дві хвилини в ліфті, у ванній кімнаті, біля вашого столу за закритими дверима. Налаштуйте мозок на якнайкращий розвиток подій. Нехай рівень тестостерону підвищиться, а кортизолу знизиться», ― радить Емі Кадді.