Эксклюзивно отрывки из украинской версии книги “Alibaba: The House That Jack Ma Built”
1 Серпня, 2016Пособие для украинцев, как вырастить и удержать своих Джеков Ма и создавать мировые платформы наподобие Alibaba, — в новой книге Дункана Кларка “Alibaba:
The House That Jack Ma Built”. Украиноязычную версию мирового бестселлера представит Фонд Василия Хмельницкого K.Fund на Киевском международном экономическом форуме “Украина: Накануне Четвертой промышленной революции”, который пройдет 6–7 октября. БИЗНЕС эксклюзивно публикует отрывки из украинской версии книги.
11 листопада 2015 року в Пекіні, у легендарній споруді із синіх бульбашок “Водяний Куб”, де сім років тому проходили змагання з водних видів спорту на Олімпійських іграх, плинули не водні, а інформаційні потоки.
Впродовж доби величезний цифровий екран мерехтів картами, графіками й стрічками новин, звітуючи в режимі реального часу про покупки мільйонів споживачів з усього Китаю на сайтах Alibaba. На очах сотень журналістів, які транслювали подію не лише в Китаї, а й по всьому світі, “Водяний Куб” перетворився на центр угод між китайським середнім класом і торгівцями…
Джек, без сумніву, є обличчям Alibaba. Невисокого й худорлявого Джека багато років описували у ЗМІ як “чортеня”, “мініатюрну постать із впалими вилицями, скуйовдженим волоссям і гидким оскалом”, казали, що на вигляд він бешкетний, схожий на сову чи ельфа. Але Джек перетворив свою характерну зовнішність на перевагу…
Він поєднує любов до організації видовищ та ігнорування стереотипів. Якщо інші бізнес-магнати люблять завищувати свої зв’язки або академічні досягнення, Джеку подобається занижувати: “Я не маю багатого чи впливового батька, навіть впливового дядька”. Оскільки Джек ніколи не навчався за кордоном, він любить описувати себе як “100% зроблений у Китаї”.
Він вирізняється серед інших як засновник технологічної компанії без технологічної освіти. У Стенфордському університеті у 2013 році Джек зізнався: “Навіть сьогодні я досі не повністю розумію, що таке програмування, досі не розумію технологій, що лежать в основі Інтернету”…
Найвідоміший урок Джека-викладача, мабуть, знає на пам’ять кожен працівник Alibaba:
“На першому місці — клієнти, на другому — працівники, на третьому — акціонери”. Джек називає це філософією Alibaba…
Вплив Джека також можна відчути в дизайні головного офісу Alibaba — кампусу площею 242 тис.кв.м у Ханчжоу. Через головний південний вхід відвідувачі потрапляють до масивного комплексу футуристичних скляних споруд.
У цих офісних будівлях розташовані великий тренажерний зал, Starbucks, магазин у стилі кантрі, що торгує органічними фруктами й овочами, можливо, прямо із Кремнієвої долини. Далі на північ розташоване величезне штучне озеро.
На одному боці уквітчаного лотосами й лататтям, оточеного очеретом озера розташовані елегантні вілли з білими стінами та вигнутими чорними черепичними дахами. Цей вид нагадує улюблені класичні романи Джека, наприклад роман ХІV століття “Річкове прибережжя”…
Alibaba заохочує неформальний настрій на роботі. Кожного працівника просять обрати собі прізвисько. Ця практика настільки поширена, що інколи працівники збентежуються, коли їм доводиться відшукувати справжні імена колег для спілкування з людьми за межами компанії.
Спочатку прізвиська запозичували в персонажів романів Цзінь Юна або інших історій про бойові мистецтва. З розширенням Alibaba це джерело імен незабаром вичерпалось. Використовуючи свої прізвиська, працівники залишають коментарі про продукцію компанії або культуру на Aliway, внутрішній дошці оголошень компанії.
Вони навіть можуть ініціювати опитування або залучитись підтримкою колег, щоб оскаржити певні процеси чи управлінських рішення, а також звернутись із пропозиціями або скаргами безпосередньо до Фен Цин Яна. Це прізвисько онлайн-персонажа Джека, фехтувальника одного з його улюблених романів про бойові мистецтва.
Замість того щоб жалітись і скаржитись — Джек цього страшенно не любить, працівників заохочують брати на себе особисту відповідальність, виконувати або делегувати завдання, не чекаючи вказівок згори…
Шість жил меча духу Alibaba — це: “клієнт на першому місці, робота в команді, сприйняття змін, чесність, пристрасть і самовідданість”. Хоча ці компоненти звучать узагальнено, компанія ставиться до них дуже серйозно.
Відповідність Шестижильному мечу духу становить половину атестаційного балу працівників…
14 вересня 1987 року, коли Джек ще був студентом, професор Пекінського університету Цянь Тяньбай відправив найпершого електронного листа з Китаю.
Звертаючись до колег Університету Карлсруе в тодішній Західній Німеччині, він написав англійською та німецькою мовами: “З-за Великої китайської стіни ми можемо дістатися до будь-якого куточка світу”…
У той час як китайський уряд думав, що робити з Інтернетом у питаннях ідеології, контролю та інфраструктури, уряд США теж міркував, як долучити комуністичну країну до Світової павутини. Врешті провідну роль зіграли не політики, а вчені по обидві сторони Тихого океану.
Китайський уряд вирішив змінити ситуацію, вбачаючи в удосконаленні телекомунікаційних технологій шлях до поліпшення життя народних мас.
Подібно до того, як французький король Генріх IV зміцнив свій авторитет, щонеділі постачаючи курку на кожен обідній стіл, із синьсихуа Комуністична партія Китаю почала поширювати телефонні лінії, потім мобільні телефони, а потім широкосмуговий Інтернет серед сотень мільйонів людей…
Джек активізував свої зусилля із просування Інтернету в маси. Певною мірою йому допоміг навіть Білл Гейтс. Наприкінці 1995-го книга Гейтса “Дорога в майбутнє” стала бестселером у США і незабаром у Китаї.
Хоча Світова павутина там майже не згадувалася, для переконання потенційних клієнтів у важливості Інтернету Джек почав цитувати Білла Гейтса: “Інтернет змінить всі аспекти людського життя”…
Джек вирішив назвати своє підприємство Alibaba, хоча це дивна назва для китайської компанії. За його словами, приваблював образ, що криється за фразою: “Сезам, відкрийся”, оскільки він прагнув домогтися відкриття можливостей для малих та середніх підприємств, на які орієнтувався.
Джек також шукав назву, яку б добре пізнавали у світі: Alibaba легко вимовляється багатьма мовами. У назві йому подобалось і те, що вона починається на першу букву алфавіту: “Хоч би про що ви говорили, Alibaba завжди на вершині”…
Для залучення покупців Alibaba мала забезпечити якісний переклад пропозицій постачальників на англійську мову. Спираючись на кадровий резерв випускників вищих навчальних закладів Ханчжоу, Alibaba почала наймати англомовних редакторів, щоб забезпечити повноту, зрозумілість і правильну класифікацію повідомлень на дошці оголошень.
Використовуючи свої контакти з Міністерства зовнішньої торгівлі та зовнішньоекономічних зв’язків у Пекіні, Джек також найняв працівників, які зналися на торгівлі, аби зробити сайт привабливим для іноземних покупців…
Alibaba почала підготовку до виходу на споживчий ринок електронної торгівлі Китаю у 2002-му. Як пояснив Джек, спочатку це був захисний хід, викликаний виходом eBay на китайський ринок: “Мені потрібно було зупинити eBay, щоб захистити Alibaba”…
Джек уже є лідером споживчої та підприємницької революції Китаю. Тепер його зусилля спрямовуються на завоювання нових рубежів, зокрема на традиційно державні сфери, такі як фінансовий сектор та ЗМІ. Це потребуватиме спритного підходу.
Тож поки що Джек пропонує себе як партнер у тих галузях, де уряд дедалі більше виявляє неспроможність впоратися самостійно, наприклад довкілля та охорона здоров’я…
Проте Джек, загартований підприємницьким духом Чжецзяну та натхненний своєю вірою в трансформаційну силу Інтернету, є безумовним прагматиком. У вирі своїх відносин із владою він має вибороти місце для втілення своїх амбіцій.
Один із Джекових колег, інтернет-підприємець, сказав мені: “Більшість людей сприймають Alibaba як гарну історію. Це не історія; це стратегія”.