День МСП від K.Fund: Рівні можливості розвитку МСП. Державна підтримка, бізнес-асоціації, гранти та проєкти донорів
27 Листопада, 2020Кризовий 2020 рік розв’язав руки підприємцям у їх новаторських рішеннях. Як перетворити кризу на можливості, долучитись до потужних ініціатив, програм, клубів, інвесторів та організацій, а також здобути нові навички з професійного та особистого розвитку — розповіли фахівці ринку на онлайн-події “День малого і середнього підприємництва”. Захід було організовано в рамках Європейського тижня підприємництва фондом Василя Хмельницького K.Fund.
Під час події відбулися три панельні дискусії та новаторський для обмежених офлайнових умов онлайн-нетворкінг підприємців, де учасники заходу змогли презентувати власні проєкти. Модератором сесій стала президент фонду K.Fund Лідія Пащук.
Останньою сесією Дня МСП стала дискусійна панель, де представники організацій, які надають необхідні можливості бізнесу, розповіли про те, як скористатися допомогою через навчання, фінансування та пошук партнерів. Спікерами третьої сесії стали:
- Валерій Кокоть, виконавчий директор Impact Investment & Fair Trade, експерт Програми Розвитку ООН;
- Тетяна Міськова, виконуюча обов’язків директора Державної Установи “Офіс з просування експорту України”;
- Максим Ануфрієв, президент Донецької торгово-промислової палати;
- Олеся Вольська-Залуська, заступниця директора програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України”;
- Ігор Комендо, співзасновник ГО “GOLocal”.
Олеся Вольська-Залуська розповіла про великі можливості та заходи з підтримки для бізнесів від міжнародної організації.
- Більше ніж $5 млн USAID надав бізнесу, і це тільки початок програми, що триватиме до жовтня 2023 року.
- Наразі серед грантових програм організація приймає заяви від підприємців та партнерів, що хочуть взяти участь у спільних активностях, спрямованих на збільшення інвестицій та поширення діджиталізації.
- Ми працюємо з широкою аудиторією підприємців: від початківців і стартапів до жіночого та великого бізнесу. Однак, із початком карантину всі представники МСБ активізувалися і не завжди попит на їх товар чи послуги залежить від ніші.
Тетяна Міськова поділилась безкоштовними онлайн-інструментами для компаній, що прагнуть підкорювати міжнародні ринки.
- Наш офіс допомагає компаніям перейти від разових експортних контрактів до системних довгострокових продажів. Тому активно ми співпрацюємо не тільки з державними органами влади, а й з різними проєктами технічної допомоги. У 2020 році наш офіс залучив вдвічі більше фінансування, ніж державні установи.
- Усі послуги офісу доступні підприємцям онлайн. Кожен засновник експортного бізнесу має безкоштовний доступ до консалтингу, освіти, ринкових досліджень, аналітики, пошуку партнерів, розвитку компетенцій.
- Офіс прекрасно усвідомлює, що проактивність бізнесу залежить від мотивації та насамперед готовності до змін та дій. Зважаючи на рівень розвитку та кількість наявних ресурсів, ми пропонуємо конкретний спектр заходів з допомоги бізнесу.
Максим Ануфрієв розповів про діяльність регіональної бізнес-асоціації та її вплив на діяльність малого і середнього бізнесу.
- Від 2014 року Донецька торгово-промислова палата, після втрати 80% фондів та кадрового потенціалу наразі базується в місті Краматорську.
- Спектр послуг палати доволі широкий: від консалтингу до роботи з експортною складовою. На базі палати функціонують п’ять секторальних комітетів, що надають вищеназвані послуги.
- Розуміючи стан бізнесу, можна знайти його головну потребу: стартапу потрібні гроші, а зрілому підприємництву — поміч в масштабуванні. Ми живемо в час, коли навіть у стані підприємства рівному нулю, можна знайти можливість і скористатися нею.
Валерій Кокоть під час онлайн-сесії розповів про “парасольковий” консалтинг, який об’єднує експертний досвід різних країн з розвитку малого та середнього бізнесу.
- У більшості випадків МСП в Україні потребує консалтингу та освіти більше, ніж фінансування, зокрема у вигляді кредитів.
- Зараз в Україні реалізується великий потужний проєкт щодо Impact Investment за участю Стамбульського центру Дослідження Приватного Сектору, що досліджує екосистеми інвестування впливу, потреби підприємництва та органів влади.
- В результаті вищезгаданого проєкту разом з Міністерством Цифрової Трансформації, ми поєднаємо інтереси МСП та інвесторів на своєрідному маркетплейсі заради покращення сильних і роботи над слабкими сторонами підприємництва.
Ігор Комендо закликав підприємців будь-якого розміру фокусуватися на місії, візії, стратегії та цілях компанії.
- Ключова ідея “GOLocal” — сприяти ефективній та плідній співпраці групи бізнесів, влади, громади та донорів. Місія громадської організації полягає у розбудові економічного, інноваційного та виробничого потенціалів України через впровадження кращих світових практик розвитку та грантового фінансування.
- За майже п’ять років громадська організація залучила півтора млн євро, більшість із цих коштів була витрачена на розвиток МСП.
- Вісім міжнародних донорських організацій реалізували проєкти завдяки ГО “GOLocal”.
Повну ретроспективу онлайн-події День МСП з K.Fund у рамках Європейського тижня МСП-2020 можна переглянути за посиланням. Репортаж з головними інсайтами першої сесії доступний на сайті за даним посиланням. Головні тези із другої сесії можна переглянути тут.